(+48) 68 328 70 00 info@hertznt.pl
icon shape

System antydronowy HAWK dla bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

Infrastruktura krytyczna to rzeczywiste obiekty, urządzenia i instalacje oraz systemy cybernetyczne, które niezbędne są do minimalnego funkcjonowania gospodarki i państwa – funkcjonowaniu administracji publicznej, instytucji, przedsiębiorców i obywateli. Obiekty i systemy określane jako infrastruktura krytyczna spełniają szczegółowe kryteria zapisane w niejawnym załączniku do Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej. Do infrastruktury krytycznej zaliczane są m.in. elektrownie, porty, gazoporty itp.

Realne zagrożenia BSP

dla infrastruktury krytycznej

Łatwy i powszechny dostęp do BSP (dronów) sprawił, że rośnie ich wykorzystanie nie tylko w gospodarce przy przez użytkowników prywatnych, ale również przez przestępców. Nowoczesne drony pokonują bez problemu długie dystanse, są wyposażone w coraz lepsze kamery, mogą przenosić ciężkie ładunki, a także pracować w trybie automatycznym po wcześniej zaprogramowanej trasie. Pojawiła się więc istotna luka w bezpieczeństwie, której nie były w stanie zapełnić dotychczasowe systemy zabezpieczeń. 

Sukcesywnie rośnie liczba incydentów w obiektach infrastruktury krytycznej spowodowanych przez drony. W ostatnich latach przekonało się o tym Saudi Aramco, których obiekty zostały wielokrotnie zaatakowane przez drony wykorzystywane przez szyickie ugrupowanie terrorystyczne. Obecność dronów nad lotniskami i kluczową infrastrukturą krytyczną zgłaszały także państwa skandynawskie. Po przejęciu kilku dronów i sprawdzeniu ich kart pamięci okazało się, że były one wykorzystywane w celach szpiegowskich przez rosyjskich obywateli. Państwa te wydały zakazy wykorzystywania dronów na swoim terenie przez obywateli Rosji.

Wykorzystując ponad 30-letnie doświadczenie w obszarach systemów bezpieczeństwa, wojskowych systemów teleinformatycznych, systemów nawigacji satelitarnej GPS i systemów kosmicznych, inżynierowie i naukowcy Hertz Systems (Grupa Hertz) stworzyli system antydronowy HAWK wyposażony w moduł hakowania, który skutecznie wykrywa i neutralizuje wrogie statki powietrzne, zapewniając zabezpieczenie strefy chronionej wokół infrastruktury krytycznej.

Elementy systemu antydronowego HAWK

dla ochrony infrastruktury krytycznych

W celu zapewnienia optymalnego zabezpieczenia dla infrastruktury krytycznej, potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie integrujące różne technologie detekcji i neutralizacji. Detekcja bazująca na technologiach aktywnych (radary) i pasywnych (radionamierniki) pozwala na wykrycie dronów niezależnie od typu ich budowy (wirnikowiec, płatowiec) czy trybu wykonywanego lotu (sterowany, autonomiczny).

Po skutecznej detekcji wrogiego BSP, należy nie dopuścić go do strefy chronionej – do tego wykorzystujemy neutralizatory dookólne i kierunkowe, moduły przejęcia kontroli nad dronem czy neutralizator ręczny.

Dla rzeczywistej i skutecznej ochrony przed zagrożeniami BSP, zalecamy wdrożenie kompletnego rozwiązania HAWK. Urządzenia i konfiguracja poszczególnych elementów systemu projektowane są indywidualnie przez zespół inżynierów Hertz Systems i Hertz New Technologies. 

Tworzenie stron www: Data Quest | CMS TYPO3