(+48) 68 328 70 00 info@hertznt.pl
icon shape

System antydronowy HAWK dla bezpieczeństwa portów lotniczych

Bezzałogowe statki powietrzne (BSP), potocznie nazywane dronami, są poważnym zagrożeniem dla działalności portów lotniczych i bezpieczeństwa pasażerów. Lotniska w szczególności narażone są na wtargnięcie nieautoryzowanych dronów w przestrzeń kontrolowaną. Większość przypadków wiąże się z chęcią zrobienia dobrego zdjęcia startującego samolotu lub też z niewiedzą operatora na temat legislacji prawnych i strefach zakazanych do wykonywania lotów dronami.

Realne zagrożenia BSP

dla portów lotniczych

Drony naruszające przestrzeń kontrolowaną portów lotniczych stały się niemal codziennością. Każdego dnia przybywa informacji o dronach, które zostały zauważone przez pilotów samolotów i zgłoszone do wieży. Dron zauważony w okolicy portu lotniczego skutkuje automatycznym zamknięciem przestrzeni powietrznej i uziemienie samolotów, co generuje gigantyczne koszty. 

Znane są przypadki, gdzie latające w strefie ochrony lotnisk drony sparaliżowały nawet na kilka dni działalność portów i ruch lotniczy (lotnisko East Midlands w Wielkiej Brytanii). Innym przykładem jest incydent na Lotnisku London-Gatwick, gdzie przez świętami w 2018 roku lotnisko zostało zamknięte na 36 godzin przez nieautoryzowany wlot dwóch dronów. Zdarzają się również incydenty, w których dochodzi do kolizji drona z samolotem jak np. zderzenie podchodzącego do lądowania Boeinga w Meksyku, w którym uszkodzony został kadłub samolotu.

Wykorzystując ponad 30-letnie doświadczenie w obszarach systemów bezpieczeństwa, wojskowych systemów teleinformatycznych, systemów nawigacji satelitarnej GPS i systemów kosmicznych, inżynierowie i naukowcy Hertz Systems (Grupa Hertz) stworzyli system antydronowy HAWK wyposażony w moduł hakowania, który skutecznie wykrywa i neutralizuje wrogie statki powietrzne, zapewniając zabezpieczenie strefy chronionej.


Elementy systemu antydronowego HAWK

dla ochrony portów lotniczych

W celu zapewnienia optymalnego zabezpieczenia lotniska, potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie o dużych zasięgach, integrujące różne technologie detekcji i neutralizacji. Detekcja bazująca na technologiach aktywnych (radary) i pasywnych (radionamierniki) pozwala na wykrycie dronów niezależnie od typu ich budowy (wirnikowiec, płatowiec) czy trybu wykonywanego lotu (sterowany, autonomiczny).

Po skutecznej detekcji wrogiego BSP, należy nie dopuścić go do strefy chronionej, do tego wykorzystujemy neutralizatory dookólne i kierunkowe, moduły przejęcia kontroli nad dronem czy neutralizator ręczny.

Infrastruktura krytyczna

Dla rzeczywistej i skutecznej ochrony przed zagrożeniami BSP, zalecamy wdrożenie kompletnego rozwiązania HAWK. Urządzenia i konfiguracja poszczególnych elementów systemu projektowane są indywidualnie przez zespół inżynierów Hertz Systems i Hertz New Technologies. 

Tworzenie stron www: Data Quest | CMS TYPO3