(+48) 68 328 70 00 info@hertznt.pl
icon shape

System antydronowy HAWK dla bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych

Służba więzienna oraz podległe jej zakłady karne i areszty śledcze dziś coraz częściej spotyka się z wykorzystaniem dronów w działalności przestępczej. Nielegalne przeloty BSP (bezzałogowych statków powietrznych) mają na celu poznanie zabezpieczeń infrastruktury więziennej czy przemyt nielegalnych i niebezpiecznych przedmiotów i substancji (np. narkotyków, broni, kart SIM czy telefonów komórkowych). 

Realne zagrożenia BSP

dla służby więziennej

Przemyty narkotyków, ostrzy noży, kart SIM, a nawet telefonów komórkowych wcale nie są rzadkością. Przykłady wykorzystana dronów w działalności przemytniczej znane są od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, ale i w Europie. Ze względu na coraz lepsze wyposażenie, drony wykorzystywane są również do inwigilacji Służby Więziennej czy do ataków na osadzonych. Dron na terenie zakładu penitencjarnego w znacznym stopniu obniża bezpieczeństwo zarówno osób odbywających karę, jak i pracowników.

Problem z dronami w tego typu jednostkach zauważany jest na całym świecie, drony stały się łatwym sposobem na ominięcie naziemnych systemów bezpieczeństwa, w tym także murów i krat. Stało się to tak powszechne, że problemy te stają się elementami filmów i seriali kryminalnych.
 

Wykorzystując ponad 30-letnie doświadczenie w obszarach systemów bezpieczeństwa, wojskowych systemów teleinformatycznych, systemów nawigacji satelitarnej GPS i systemów kosmicznych, inżynierowie i naukowcy Hertz Systems (Grupa Hertz) stworzyli system antydronowy HAWK wyposażony w moduł hakowania, który skutecznie wykrywa i neutralizuje wrogie statki powietrzne, zapewniając zabezpieczenie strefy chronionej.

Elementy systemu antydronowego HAWK

dla ochrony infrastruktury więziennej

W skutecznej ochronie obiektów więziennych przed dronami – ze względu na charakterystykę swojego położenia, gdzie często zakłady penitencjarne zlokalizowane są w bliskich odległościach od centrów miast – sprawdzają się systemy oparte o detekcję pasywną, czyli radionamierniki. Urządzenia te wykrywają połączenie między dronem a operatorem i są bardzo skuteczne w przestrzeni mocno zurbanizowanej. Pozwalają również na wykrycie operatora drona, co również jest bardzo ważne w kontekście egzekwowania prawa.

Do skutecznego uniemożliwienia wlotu drona na teren zakładu karnego czy aresztu śledczego wykorzystywane są natomiast neutralizatory dookólne (o zakresie mocy dobranej do indywidualnych wymagań) lub  neutralizatory ręczne oraz moduły przejęcia kontroli nad dronem.

Dla rzeczywistej i skutecznej ochrony przed zagrożeniami BSP, zalecamy wdrożenie kompletnego rozwiązania HAWK. Urządzenia i konfiguracja poszczególnych elementów systemu projektowane są indywidualnie przez zespół inżynierów Hertz Systems i Hertz New Technologies. 

Tworzenie stron www: Data Quest | CMS TYPO3